Ztužené návazcové materiály

1(17)

V tomto článku nám Danny Fairbrass priblíži používanie stužených náväzcových materiálov, ich výhody voči mäkkým šnúrkam a poradí ako dostať viac kaprov na breh.

Všeobecne možno uviesť, že 95% montáži, ktoré používajú rybári v Anglicku je zo stuženej šnúrky, teda z mäkkej pletenej šnúrky, potiahnutej tuhým plastovým obalom, ktorý jednoducho stiahnete nechtom alebo pomocou Stripa Tool. Ľahko sa s nimi pracuje a je ich možné použiť takmer pre všetky rybolovné situácie, či už chytáte na mäkkom zabahnenom dne, alebo na štrkovej lavici.

Ja osobne používam na väčšinu mojich rybačiek Hybrid Soft, ktorý keď sa správne použije, tak sa počas nahadzovania takmer nezamotáva. Najmä ak zavesíte k nástrahe malú PVA pančušku naplnenú method mixom.
Veľkým plusom tohto náväzcové materiálu je jeho vysoká odolnosť voči oderu, ktorá je s istotou vyššia ako pri klasických monofiloch. To Vám umožní bez problémov  chytať aj v zarastených vodách s prekážkami. Montáže zo stužených materiálov spoľahlivo fungujú či majú 10cm  alebo 30 cm.

Nakoľko som dlhé roky presvedčený o potrebe maskovania koncových montáží, vždy sa snažím vybrať vhodnú farbu, ktorá bude zhodná s podkladom. Čím nenápadnejší bude Váš náväzcový materiál,  o to dôverčivejšie sa budú ryby pohybovať v blízkosti Vašej nástrahy.
Samozrejme, ak bude Vaša nástraha umiestnená na nesprávnom mieste, nepomôže Vám ani najlepšia kamufláž. Jednoducho to ide všetko ruka v ruke, ak vyladíte jednotlivé drobnosti, ako vhodnú montáž v kombinácii s vhodnou nástrahou na perspektívnom mieste, začne dosahovať pravidelne zábery a to je cieľom väčšiny z nás.

Začal by som asi zamyslením a uvedením pár príkladov, ako som sa postupne menil  náväzcové materiály a zlepšoval moje montáže. Svojho času som začal chytať so stuženou šnúrkou Snake Skin od Krystonu, ktorá obsahuje vnútri zväzok jemných vlákien, ktoré po obnažení síce zabezpečujú perfektnú prezentáciu, ale manipulácia s nimi a následné uviazanie montáže sa mení často krát na boj s vašou trpezlivosťou.

Neskôr som presedlal na Snake Bite, ktorú som s úspechom používal niekoľko rokov. Časom mi však v niektorých situáciách prestala vyhovovať mäkkosť plastového povlaku a začal som sa spolupodieľať na vývoji stuženej šnúrky, ktorej obal by bol tuhší a pružnejší a tvoril by akýsi pomyselný medzník medzi mäkkými pletenými šnúrkami a tuhým fluorokarbónom.

Neskôr som začal používať Hybrid, ktorý pri uvedený na trh, bol veľmi tuhý a potreboval pre správnu prezentáciu naparenie. Tento typ Hybridu, v súčasnosti na trhu dostupný ako verzia Stiff, bol pôvodne vyvinutý pre použitie na tvrdom skalnatom dne.

V súčasnosti som sa v mojom rybárčení posunul ďalej a cítim, že prezentácia mojej nástrahy potrebuje nový prístup, odlišný od klasického zaužívaného klišé. Väčšinou volím medzi mäkkou a stuženou šnúrkou v závislosti od typu dna, na ktorom budem chytať.

Ak by som to maj jednoducho zhrnúť tak na mäkké dno s hlbokými nánosmi odumretých raslín, prípadne jemných sedimentov používam vo väčšine prípadov mäkké jemne pletené šnúrky, ktoré vďaka svojej poddajnosti lepšie kopírujú dno.

Na tvrdé, štrkové dno používam najradšej kratšie stužené šnúrky, kde vonkajší povlak chráni náväzec pred predrením a súčasne napomáha aby nástraha po nahodení nepadla priamo k olovu.
Mojou voľbou na štrkové dno je najčastejšie svetlo hnedý Hybrid Soft s ktorým som opakovane dosiahol dobré výsledky.

Pri viazaní montáže zo stuženej šnúrky, používam šikovnú pomôcku Strippa, pomocou ktorej ľahko zvlečiem tuhý vonkajší obal. Po uviazaní háčika, navlečiem kúsok zmršťovacej hadičky a nahriatím nad parou ju vytvarujem do požadovaného tvaru, tak aby napomáhala háčiku sa lepšie zachytiť.  Opačný koniec ukončím jednoduchou slučkou.

Na hotovú montáž pridám trochu plastického olova aby lepšie kopírovala dno. Na pevnom štrkovom dne používam olovo uchytené na priebežne. Vypínacie klipy používam skôr do zarastených vôd alebo pri ďalekom nahadzovaní.
Ako som už spomínal, farbu náväzcového materiálu prispôsobujem farbe dna, takže do zarastenej vody používam Hybrid Soft Weedy Green.

Nástrahu volím podľa typu vody, ale pri krátkodobom najčastejšie vyhrávajú dve zrnká plastickej kukurice pod háčikom Kurv Shank číslo 8. Ak mám viac času, tak aspoň na jednu udicu nastražím boilies menších priemerov 12-16mm. Každopádne pri nahadzovaní vždy zavesím k nástrahe malú PVA pančušku naplnenú method mixom, alebo aspoň PVA penu, ktorú napichnem na háčik.

Ak by som mal zhrnúť moje myšlienky, tak mäkké poddajné šnúrky stužené vonkajším pevným plastovým obalom je možné použiť vo väčšine situácii.

Správnym obnažením mäkkej časti, dosiahnete skvelú kombináciu pevnej časti montáže, ktorá eliminuje možnosť zamotania počas nahadzovania a 2-3 cm mäkkej časti, zabezpečujúcej voľný a prirodzený pohyb nástrahy.

Jednoznačne Vám ich na základe mojich pozitívnch skúseností odporúčam vyskúšať.

Pridaj komentár