Vábnička – magnet na sumcov

jp

Vábnička – magnet na sumcov

Všetci už dávno vieme čo je vábnička ale ako funguje nikto nevie. Do dnešného dňa nikto nevie s presnosťou určiť čo tento kúsok dreva vyvoláva u sumcov. Niektorý hovoria, že pripomína žabu, iný že loviaceho sumca. S určitosťou viem povedať, že vyvoláva u sumca šialenstvo, ktoré ho nútiť nájsť zdroj tohto zvuku. A ak sa v blízkosti nachádza naša nástraha máme skvelé vyhliadky na jeho ulovenie.

 

e851006339ae6b556220b731eae04fab

Vábničiek je nespočetné množstvo druhov a neexistuje tá jedna správna. Na každej lokalite funguje iná vábnička s iným priemerom klobúčika. Ja osobne najradšej používam vábničku s veľmi malým priemerom klobúčika cca 20 – 25mm. Vytvára omnoho slabšie a vyššie tóny. Som toho názoru, že už dlhé roky rybári najčastejšie používajú veľké vábničky, ktorá doslova dunia pod vodnou hladinou. Pred pár rokmi stále fungovali ale ako to už býva zvykom, každá ryba sa naučí na čo si dávať pozor. Vysoké jemné tóny sú pre ňu niečím novým, nepoznaným. Práve preto takmer vždy pri rybačke používam malé vábničky. Možno viacerý nebudú so mnou súhlasiť ale mne sa to osvedčilo. Samozrejme, že pri hĺbkach vody cez 15 – 20 m moc vody nenamútime s malou vábničkou.

 

Kde hľadať sumca

Sumčie stanovištia na riekach sa vždy snažím vyhľadávať v meandroch na náplavových stranách kde býva zväčša hlbšia voda. Sumce sa ukrývajú v spleti potopených stromov a prevísajúcich konárov z brehov. Toto sú pre mňa TOP miesta. Darmo budete hľadať sumca v strede rieky kde je dno rovné ako letisko. Sumce potrebuje nejaký úkryt, priehlbeň alebo aspoň nejakú prekážku. Samozrejme nie je vždy pravdou že sumcov treba hľadať v hĺbkach. Chytil som pár sumcov v hĺbke okolo 2 metrov a pritom kúsok dole prúdom bola veľká jama hlboká 5m. Tam som bol bez záberu ale v 2 metrovej vode to išlo ako na bežiacom páse. Jednoducho sumce tam mali svoj úkryt.

 

Nástrahy

Mojou najobľúbenejšou nástrahou sú nadáje a klasické dážďovky. Výhodou nadáji je ich odolnosť voči sumčím atakom. Ale nevýhodou je menší počet záberov. Nevýhodou dážďoviek je, že sú veľmi mäkké a ľahko ich sumci ohlodajú. Ale ich výhodou je onoho vyšší počet záberov. Jednoducho sumci milujú dážďovky. A ak sa k nim pridá ešte pár hnojových červov pre zvýraznenie pachovej stopy tak to je TOP nástraha. Ako nástrahu môžete použiť aj živé rybky. Ale tu by som nešiel do nejakých veľkých kusov. Rybka okolo 15 – 20 cm je najideálnejšia.

Interval zvukov vábničky

Tak na túto tému sa len veľmi ťažko píše. Každý ma iný vkus a techniku. Ja osobne začínam s 10 veľmi silnými údermi. Tak dávam sumcom najavo, že som tu a som pripravený J . Čakám približne minútu a sledujem čo sa bude diať. Ak nespozorujem žiadne náznaky pohybu sumcov pod člnom (klepnutie do špičky udice, bubliny, zatrasenie šnúry) tak pokračujem s vábením. Ale už dávam tak 3-4 údery. Rozostup medzi jednotlivými ,,sériami´´ sa líši. Interval mením podľa sily prúdu ako ma unáša. Ale snažím sa to prispôsobiť tak aby som zavábil každých cca 10 – 15 splavených metrov. Časté vábenie je veľa krát viac na škodu ako na úžitok. Ak spozorujem na špičke udice, že niečo sa pod člnom deje a nejaký ten sumček ochutnáva moju nástrahu, prestávam vábiť. Ak sa nič nejde tak

 

Autor: Martin Báby

Pridaj komentár